OrderPaperToday – President Muhammadu Buhari has sworn in 43 ministerial designates.

This was after the designates underwent screening by the Senate which lasted for five days.

They were confirmed by the chamber on the 30th of July.

The swearing-in ceremony took place at the Aso Rock Villa, in Abuja on Wednesday.

The Secretary to the Government of the Federation, Mr Boss Mustapha, was sworn in first after his citation was read.

The ministers’ tenure commences 2019 and ends 2023.

Meanwhile, President Buhari remains the minister of Petroleum resources.

Below is the list and portfolio of the newly sworn ministers.

1) Dr. Uchechukwu Ogah – Abia, Mines and Steel Development, State
2) Muhammed Musa Bello – Adamawa, FCT
3) Sen. Godswill Obot Akpabio – Akwa Ibom, Niger Delta
4) Chris Ngige – Anambra, Labour & Employment
5) Sharon Ikeazor – Anambra, Environment, State
6) Adamu Adamu – Bauchi, Education
7) Amb Maryam Katagum – Bauchi, Industry, Trade and Investment, State
8) Timipre Silva – Bayelsa, Petroleum, State
9) Sen. George Akume – Benue, Special Duties
10) Mustapha Baba Shehuri – Borno, Agriculture, State
11) Godwin Jedi-Agba – Cross River, Power, State
12) Festus Keyamo – Delta, Niger Delta, State
13) Ogbonnaya Onu – Ebonyi, Science and Technology
14) Dr. Osagie Ehanire – Edo, Health
15) Clement Ikanade Agba – Edo, Budget and National Planning, State
16) Otunba Adeniyi Adebayo – Ekiti, Industry, Trade and Investment
17) Geoffrey Onyeama – Enugu, Foreign Affairs
18)Dr. Ali Isa Pantami – Gombe, Communication
19) Emeka Nwajuba – Imo, Education, State
20) Suleiman Adamu – Jigawa, Water Resources
21) Zainab Shamsuna Ahmed – Kaduna, Finance, Budget and National Planning
22) Dr. Mohammad Mahmoud – Kaduna, Environment
23) Mohammed Sabo Nanono – Kano, Agriculture
24) Maj. Gen. Bashir Magashi (rtd) – Kano, Defence
25) Hadi Sirika – Katsina, Aviation
26) Abubakar Malami – Kebbi, HAGF and Minister of Justice
27) Ramatu Tijani Aliyu – Kogi, FCT, State
28) Lai Mohammed – Kwara, Information and Culture
29) Gbemisola Saraki – Kwara, Transportation, State
30) Babatunde Raji Fashola – Lagos, Works and Housing
31) Adeleke Mamora – Lagos, Health, State
32) Mohammed A. Abdullahi – Nasarawa, Science & Tech, State
33) Amb. Zubairu Dada – Niger, Foreign Affairs, State
34) Olamilekan Adegbite – Ogun, Mines & Steel Devpt
35) Sen. Omotayo Alasoadura – Ondo, Labour, State
36) Rauf Aregbesola – Osun, Interior
37) Sunday Dare – Oyo, Youth and Sports
38) Dame Pauline Tallen – Plateau, Women Affairs
39) Rotimi Amaechi – Rivers, Transportation
40) Mohammed Maigari Dangyadi – Sokoto, Police Affairs
41) Engr. Sale Mamman – Taraba, Power
42) Abubakar D. Aliyu – Yobe, Works and Housing, State
43) Sadiya Umar Faruk – Zamfara, Humanitarian Affairs, Disaster Management and Social Development.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here